POČASIE na EVERESTe NAŠI PODPOROVATELIA ZHODNOTENIE - EVEREST 2016
Priestor pre logo GENERÁLNEHO PARTNERA
ÚVOD NÁŠ CIEĽ EXPEDIČNÝ TEAM HISTÓRIA KONTAKT
SPONZORING (2017) VY NÁM - MY VÁM (2017) POĎTE s nami do HIMALÁJÍ FOTO z minulosti
Naši podporovatelia:

Schéma Boningtovonej cesty

Chris Bonington a Vlado Štrba

Prvé pokusy v JZ stene Mt.Everestu,

1969 (jeseň) – japonská prieskumná expedícia – ľavá strana JZ steny

1970 (jar) – japonská expedícia – ľavá strana JZ steny

1971 (jar) – medzinárodná expedícia – pravá strana JZ steny

1972 (jar) – európska expedícia – pravá strana JZ steny

1972 (jeseň) – Boningtonova expedícia – pravá strana JZ steny

1973 (jeseň) – japonská expedícia – pravá strana JZ steny

1975 (jeseň ) - Boningtonova expedícia – ľavá strana JZ steny (SUMMIT)

1987 (zima 86/87) - Juhokórejská expedícia, ktorá bola vedená Park Young-Bae, sa pokúšala o zimný výstup Britskej cesty v juhozápadnej stene Mount Everestu.
Expedícia dosiahla 25 januára výšku 8300m, ale 30. januára 1987 pre smrteľnú nehodu Sherpa Tsuttin Dorji expedíciu ukončili.

1987 (jeseň) - Československá expedícia s 23 horolezcami pod vedením I. Gálfyho. Jej cieľom bolo vyliezť novú cestu v JZ stene a preliezť Boningtonovu cestu ľahkým alpským štýlom. Štvorica Becík, Božík, Rakoncaj a Stejskal vyliezla v Boningtonovi do výšky 7800 m, kde postavili dva stany. Večer sa rozpútala víchrica a museli na druhý deň zostúpiť.
V expedičnom prvovýstupe dosiahli výšku 8200 m. Pre zlé počasie a nedostatok času sa rozhodli výstup ukončiť

1988 (jeseň) - V tomto roku sa uskutočnila druhá expedícia do oblasti Mount Everestu, a to československo-novozélandská, s cieľom vystúpiť Anglickou Boningtonovou cestou, ktorá sa pokladá za jednu z najťažších na Evereste, pod vedením Ivana Fialu. Štvorica J.Just, J.Jaško, D.Becík a P.Božík zaútočila na Mount Everest Boningtonovou cestou v JZ stene alpským štýlom. Žltý pás, dvestometrovú skalnú bariéru vo výške 8100 – 8300 m, mienili zdolať hneď v prvý deň, ale museli pod ňou bivakovať. Len čo ho prekonali, uzavreli si cestu späť.
Druhú noc strávili nad Rock Bandom. Ďalšiu úplne neplánovane, pod Južným vrcholom. Nad ním sa 17.októbra cesty štvorice rozišli.
Just, ktorý mal vysielačku, pol druha hodiny po poludní hlásil, že dosiahol hlavný vrchol Mt.Everestu, ale jeho partneri smerujú dolu. O pol štvrtej oznámil, že sa všetci štyria spojili, že sú zorientovaní, že zostupujú ... Bola to však jeho posledná relácia. O dve hodiny sa už neozval. Nad Everestom sa spustila víchrica, ktorá zaviala všetky stopy.
Tento výstup si vyžiadal 4 obete. Celé družstvo tvoriace špičku nášho horolezectva zahynulo pri zostupe v silnej víchrici. „To, čo dosiahli, bol heroický výkon, pravdepodobne najväčší v histórii himalájizmu,“ myslí si Fiala aj s odstupom dvoch desaťročí.

1992/1993 (Zima) - Japonská expedícia, dosiahnutá výška 8350m.

1993/1994 (Zima) - Japonská expedícia, ktorá mala identické zloženie ako zimu rok pred tým sa podarilo expedičným spôsobom preliezť JZ stenu v zimnom období a vrchol dosiahli dokonca až v troch skupinách 18.decembra Hideji Nazuka a Fumiaki Goto, 20.decembra Osamu Tanabe a Shinsuke Ezuka a 22.decembra Yoshio Ogata a Ryushi Hoshino.
Celkovo to bola tretia expedícia, ktorá dosiahla vrchol v zimnom období.

1995 (jeseň) - Juhokórejská expedícia, 14.10.1995 dvaja členovia expedície Park Jung-Hun, Kim Young-Taea ich dvaja šerpovia Keepa Sherpa aka Kipa a Ang Dawa Tamang dosiahli vrchol.

2016 (jar) - Malá dvojčlenná slovenská expedícia s cieľom vystúpiť Boningtonovou cestou v čo najjednoduchšom štýle. Dvojica Z.Pál - V.Štrba vystupila do 7250m, kde po zasiahnutí prachovou lavínou a následne pre zdravotné problémy (poškodenie zraku Pála) musela zo steny ustupiť.


Equipment sponsors:

počítadlo.abz.cz

Horolezecko expedičný klub - Záhorie,o.z. Hodonínska 15, 908-51 Holíč, Slovakia, IČO: 360 782 47